Aktualności

Aktualności

Ostatni wpis
21.11.2022

Zobacz
PCC EXOL rozwija ofertę zrównoważonych produktów na bazie palmy.  

PCC EXOL rozwija ofertę zrównoważonych produktów na bazie palmy.  

PCC EXOL SA  rozszerza portfolio  środków powierzchniowo czynnych, certyfikowanych zgodnie z normą RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil), podkreślając tym samym swoje zaangażowanie w promocję i rozwój zrównoważonej gospodarki olejem palmowym i jego pochodnymi w Europie i na świecie.

Obecnie spółka oferuje swoim odbiorcom około 100  wyrobów chemicznych z certyfikatem RSPO Mass Balance,  wytwarzanych na bazie surowców stanowiących zrównoważone pochodne oleju palmowego. Są to głównie komponenty kosmetyków i detergentów dedykowanych do użytku domowego oraz do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych. 

Produkty z certyfikatem RSPO przyczyniają się do zrównoważonej produkcji oleju palmowego w całym łańcuchu dostaw, począwszy od upraw palm olejowych, a skończywszy na wyrobach konsumpcyjnych. Tym samym spełniają  wymagań dotyczących zrównoważonego rozwoju klientów Spółki.

Jako jeden z pierwszych, certyfikowanych członków RSPO reprezentujących branżę chemiczną w Polsce, podkreślamy swoje poparcie dla produkcji zrównoważonego oleju palmowego. Poprzez certyfikację naszych produktów i zobowiązania przyjęte w polityce RSPO, wspieramy klientów w dostarczaniu konsumentom produktów przyjazych ludziom i środowisku – mówi Dariusz Ciesielski, prezes zarządu PCC EXOL.

Chcemy oferować coraz szerszą gamę wyrobów z certyfikatem RSPO. Dziś mamy ich już ponad 100, ale naszą ambicją jest sukcesywny rozwój tej oferty o kolejne surowce dla przemysłu, oparte na certyfikowanym oleju palmowym i jego pochodnych. Mówimy tu głównie o produktach wytwarzanych na bazie wysokiej jakości alkoholi tłuszczowych, z których produkujemy nasze surfaktanty – dodaje Rafał Zdon, wiceprezes zarządu Spółki.

PCC EXOL  produkuje substancje chemiczne w oparciu o olej z ziaren palmowych i jego pochodne oraz pochodne oleju palmowego, stosowane do produktów kosmetycznych, detergentów i środków czyszczących oraz do zastosowań przemysłowych. Większość produktów spółki z certyfikatem RSPO bazuje na oleju z ziaren palmowych i jego pochodnych oraz w mniejszym stopniu na oleju palmowym.

Surfaktanty certyfikowane na RSPO, stosuje się również  w zastosowaniach technicznych do aplikacji przemysłowych, np. do produkcji superplastyfikatorów, emulgatorów do procesów polimeryzacji emulsyjnej czy dodatków w ochronie roślin.  

RSPO to nazwa systemu certyfikacji produktów i jednocześnie organizacji „The Roundtable on Sustainable Palm Oil” (Okrągły stół dla zrównoważonej produkcji oleju palmowego). Misją RSPO jest taka transformacja rynku, aby normą stało się stosowanie ekologicznego oleju palmowego w całym łańcuchu dostaw, czyli począwszy od plantacji olejowej, poprzez tłocznie, rafinerie i producentów chemikaliów a skończywszy na produktach gotowych trafiających do końcowych użytkowników. Głównym celem, skutecznie realizowanym przez organizację RSPO jest promowanie wykorzystania oleju palmowego, pochodzącego z takich terenów, które nie przyczyniają się do zubożenia wartości przyrodniczych, ani w żaden sposób nie wpływają negatywnie na ludność związaną z terenami uprawy palm olejowych. RSPO jest pierwszym i jedynym systemem certyfikacji, który pozwala, poprzez stosowanie odpowiednich oznaczeń, odróżnić produkty wykorzystujące olej palmowy, (artykuły spożywcze, kosmetyki, biopaliwa i inne produkty) pochodzący z plantacji, które nie przyczyniły się do zniszczenia naturalnych ekosystemów oraz nie wpływają na nie negatywnie, a związani z tymi obszarami ludzie zachowali swoje tradycje i kulturę.

PCC EXOL posiada certyfikat RSPO MB od roku 2014.